Tydzień bibliotek

Klasa IV C włączyła się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek, akcję organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach 8-15 maja. Jej głównym celem jest popularyzowanie oferty bibliotek i czytelnictwa. Z tej okazji w środę czwartoklasiści odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej, gdzie czekała na nich pani Magdalena, bibliotekarka, która na początku przedstawiła uczniom różnice między szkolnymi, miejskimi a powiatowymi bibliotekami oraz regulamin placówki.
Bibliotekarka, zgodnie z tegorocznym hasłem akcji „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, zaprezentowała przede wszystkim bestsellery oraz ciekawe książki przeznaczone dla dziewcząt i chłopców, cieszące się wielką popularnością wśród łęczyńskich czytelników. Pokazała również dużą kolekcję audiobooków, głównie szkolnych lektur, polecanych zwłaszcza dyslektykom. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że wszyscy powiatowi czytelnicy mają zapewniony dostęp do konta bibliotecznego on-line 24 godz. na dobę i mogą zamawiać książki za pomocą komputerów, smartfonów, iPhonów, iPadów lub urządzeń z systemem Android, z dowolnego miejsca i o każdej porze.   Otrzymują także złotą kartę czytelnika obowiązującą we wszystkich bibliotekach publicznych naszego powiatu.
Zwiedzając bibliotekę, uczniowie oglądali przede wszystkim pozycje przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych: encyklopedie, poradniki, antologie, leksykony, słowniki oraz szkolne lektury. Dowiedzieli się też, że w czytelni można m.in. odrabiać lekcje, korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu i wydrukować niektóre informacje.
Na zakończenie spotkania, by uczcić Dzień Bibliotekarza i podziękować za owocne spotkanie, uczniowie podarowali bibliotece egzemplarz „Tajemniczego ogrodu” z pamiątkową dedykacją.

Małgorzata Rodziewicz