W Karnawale same bale

Pod tym hasłem przebiegały zajęcia styczniowe przeprowadzane na świetlicy szkolnej, podczas których, uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z historią i zwyczajami karnawałowymi panującymi w pradawnych czasach zarówno w miastach, miasteczkach czy wsiach w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. Pojęcia z tym okresem związane takie jak: zapusty, kolędnicy, maskarady, korowody karnawałowe, maski karn  awałowe czy tłusty czwartek mogli uczniowie doskonalić w odgadywaniu różnego rodzaju zagadek, rebusów i łamigłówek, uczestniczyli w konkurencjach karnawałowych takich jak: taniec na gazetach czy taniec z balonami. Jeżeli chodzi o karnawał w Europie to zajęliśmy się karnawałem w Kolonii i Wenecji, ze względu ich oryginalność, nietypowość i szczególnie tajemniczy charakter. Karnawał w Wenecji rozpoczyna się spektakularnym widowiskiem „lotem anioła”: akrobatka przebrana w strój anioła unosi się na stalowych linach nad placem św. Marka otwierając uroczyście równoległe świętowanie w siedmiu dzielnicach Wenecji w postaci bali karnawałowych, których obowiązkowym elementem jest strój karnawałowy i jakże charakterystyczne maski weneckie, które na żywo mogli oglądać nasi wychowankowie. Najbardziej zaskakujący jednak okazał się karnawał w Kolonii, ponieważ jest najdłużej trwającym karnawałem w Europie rozpoczyna się 11. Listopada o godzinie 11.11 a kończy we wtorek przed środą popielcową, natomiast w tłusty czwartek zgodnie z tradycją władzę w mieście i nie tylko przejmują kobiety, które obcinają krawaty w ratuszu jako symbol przejęcia władania. Uczniowie przygotowywali samodzielnie maski karnawałowe do własnego balu – co zresztą możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Pobierz scenariusz zajęć „W karnawale same bale” – autor: Roma Szumiec.

Roma Szumiec