Walentynkowy zawrót głowy

W dniu 13.02.2018 odbyły się zajęcia otwarte pt. „Walentynkowy zawrót głowy”. Skąd przywędrowały Walentynki do Europy Zachodniej i Polski? Jaka jest prawdziwa historia Walentynek? Kim był św. Walenty i jakie wydarzenia z jego życia sprawiły, że stał się patronem zakochanych? Na te i inne pytania mieli okazję uzyskać odpowiedzi uczniowie podczas tych zajęć. Wprowadzeniem do tematu była zabawa skojarzeniowa polegająca na tym, że każdy uczeń w kręgu miał wypowiedzieć tylko jedno skojarzenie ze słowem WALENTYNKI i cóż się okazało, że kojarzą się one nie tylko z zakochanymi parami, ale także z okazywaniem uczuć sympatii czy zainteresowania kolegom, koleżankom, przyjacielowi, sąsiadowi, nauczycielowi. Następnie uczniowie przystąpili do konkursu wiedzy (zagadek, quizów) na ekspertów na temat KTO KOGO KOCHA? KTO KOGO LUBI? np.: Kto jest ukochaną Shreka? Kto ożenił się z Calineczką? udzielając odpowiedzi na podstawie przeczytanych lub obejrzanych bajek oraz dokonywali rozróżnienia pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi uczuciami: przyjaźń – zazdrość, miłość – złość, radość – nienawiść, sympatia – chciwość. Kolejnym elementem były zabawy Walentynkowe takie jak: “Papierowy deszcz”, „Poznaj imię wybranka”, Eliksir miłości”. Po tych atrakcjach uczniowie przystąpili do wykonywania i dekorowania kartek walentynkowych, które następnego dnia wręczyli swoim sympatiom, kolegom i koleżankom, jak również bliskiej rodzinie.
Dokładny scenariusz zajęć otwartych i opis zabaw, zagadek, quizów dla zainteresowanych w załączniku poniżej.

Pobierz scenariusz zajęć: „Walentynkowy zawrót głowy”

Roma Szumiec