Świetlica na warsztatach – KUL

W ramach współpracy z Otwartym Uniwersytetem KUL w Lublinie wychowankowie świetlicy mają możliwość od kilku lat uczestnictwa w bardzo ciekawych warsztatach i zajęciach według formuły „Stwórz własne zajęcia, -specjalnie dopasowanych do naszych potrzeb. W poprzednich latach braliśmy udział w warsztatach pt.”Młody naukowiec w kuchni”, „Potwory i reszta, czyli przygoda z mikroskopią”  oraz „Zagrożenia w sieci” i byliśmy najmłodszymi uczestnikami tego typu zajęć.

Tradycyjnie i w tym roku wybraliśmy się 10 października w odwiedziny na KUL na warsztaty, które składały się z dwóch modułów: pierwszy pt. Czy można zobaczyć powietrze? Dr Anna Szafranek-Nakonieczna przybliżyła dzieciakom  skład chemiczny powietrza poprzez prezentację multimedialną oraz szereg ciekawych, kolorowych i jakże widowiskowych doświadczeń chemicznych. Mali słuchacze mieli możliwość poznania dokładnego składu powietrza i uświadomienia sobie, że bez powietrza a dokładnie bez tlenu w nim zawartego nie ma życia, chociaż tak naprawdę nie możemy go zobaczyć tzw. „gołym okiem”. W trakcie zajęć odbył się szereg eksperymentów chemicznych takich jak spalanie tlenu pod naczyniem, tzw. wywoływanie ducha czy robienie pasty do zębów dla słonia, w których uczestniczyli osobiście uczniowie naszej szkoły. Mieli okazję także do określania ciężaru poszczególnych składników powietrza takich jak: hel, dwutlenek węgla czy tlen.

Drugi moduł to zajęcia terenowe przeprowadzane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych pt. „Ogród Saski – przyrodnicza oaza w mieście ”. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew po liściach, wędrowaliśmy alejkami wśród pięknego starego drzewostanu, obserwowaliśmy jak ptaki przygotowują się do nadchodzącej zimy. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć pawie, kaczki i łabędzie, a także inne gatunki ptaków.

Jak widzicie na zdjęciach wiele się działo i było bardzo ciekawie za co dziękujemy pracownikom KUL-u oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.