Kółko Czytelnicze świetlicy szkolnej

1 grudnia kółko czytelnicze świetlicy szkolnej ponownie odwiedziło szkolną bibliotekę na głośnym czytaniu. Towarzyszyła nam również grupa pani Ilony Wysokińskiej-Przystupy. Poznawaliśmy twórczość brytyjskiego pisarza Roald’a Dahl’a i jego powieść „Charlie i fabryka czekolady”. Bardzo zainteresowała nas postać pana Williego Wonki i jego tajemniczych pracowników. Na zakończenie zajęć pani Ewa przygotowała dla nas słodką niespodziankę za co jeszcze raz bardzo dziękujemy. Nie możemy doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece.

Wulkan? Co to takiego?

29 listopada VI grupa świetlicy szkolnej poznawała wulkany. Wiedzy szukaliśmy w książkach oraz od siebie nawzajem. Już wiemy jak są zbudowane, gdzie występują i dlaczego wybuchają. Potrafimy wymienić te najbardziej znane. W sali dokonaliśmy także erupcji naszego wulkanu. Czekamy na następne zajęcia ponieważ ciągle jesteśmy ciekawi świata.

Andrzejki na świetlicy.

Grupa VI świetlicy szkolnej skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w wróżbach andrzejkowych w bibliotece szkolnej. Dzieci były bardzo podekscytowane wróżbami jakie przygotowały starsze koleżanki. Bardzo dziękujemy.

>>GALERIA<<

Europejski Dzień Języków (EDJ)

26 września każdego roku obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ), który został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europejskiej. Europa to specyficzny kontynent charakteryzujący się nie tylko niezwykłym bogactwem językowym (ponad 200 języków) ale także kulturowym.

Uczenie się  języków daje wymierne korzyści bez względu na wiek, ułatwia zawarcie nowych  znajomości i zyskanie nowych przyjaciół, ale także lepsze wzajemne poznanie, zrozumienie i pokonywanie  różnic kulturowych.

W naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Języków od 2013 roku.

Tego dnia nasi uczniowie mieli możliwość poznania powitań i pożegnań w różnych językach europejskich, poznania najbardziej znanych postaci bajkowych z różnych krajów, a także uczestniczenia w różnorodnych quizach, konkursach i zabawach skojarzeniowych dotyczących naszego europejskiego kontynentu. Każda z grup świetlicowych dostała do przeczytania bajkę z jednego kraju europejskiego, następnie uczestniczyli w quizie o bajkach z Unii Europejskiej, by wziąć udział w dyskusji na temat różnic w zwyczajach panujących w Polsce i innych krajach Europy.

Na najlepszych czekały nagrody.

Świetlica na warsztatach na Otwartym Uniwersytecie KUL

W ramach współpracy z Otwartym Uniwersytetem KUL w Lublinie wychowankowie świetlicy mają możliwość od kilku lat uczestnictwa w bardzo ciekawych warsztatach i zajęciach według formuły „Stwórz własne zajęcia, -specjalnie dopasowanych do naszych potrzeb. W poprzednich latach braliśmy udział w warsztatach pt.”Młody naukowiec w kuchni”, „Potwory i reszta, czyli przygoda z mikroskopią”  oraz „Zagrożenia w sieci” i byliśmy najmłodszymi uczestnikami tego typu zajęć.

Tradycyjnie i w tym roku wybraliśmy się 10 października w odwiedziny na KUL na warsztaty, które składały się z dwóch modułów: pierwszy pt. Czy można zobaczyć powietrze? Dr Anna Szafranek-Nakonieczna przybliżyła dzieciakom  skład chemiczny powietrza poprzez prezentację multimedialną oraz szereg ciekawych, kolorowych i jakże widowiskowych doświadczeń chemicznych. Mali słuchacze mieli możliwość poznania dokładnego składu powietrza i uświadomienia sobie, że bez powietrza a dokładnie bez tlenu w nim zawartego nie ma życia, chociaż tak naprawdę nie możemy go zobaczyć tzw. „gołym okiem”. W trakcie zajęć odbył się szereg eksperymentów chemicznych takich jak spalanie tlenu pod naczyniem, tzw. wywoływanie ducha czy robienie pasty do zębów dla słonia, w których uczestniczyli osobiście uczniowie naszej szkoły. Mieli okazję także do określania ciężaru poszczególnych składników powietrza takich jak: hel, dwutlenek węgla czy tlen.

Drugi moduł to zajęcia terenowe przeprowadzane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych pt. „Ogród Saski – przyrodnicza oaza w mieście ”. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew po liściach, wędrowaliśmy alejkami wśród pięknego starego drzewostanu, obserwowaliśmy jak ptaki przygotowują się do nadchodzącej zimy. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć pawie, kaczki i łabędzie, a także inne gatunki ptaków.

Jak widzicie na zdjęciach wiele się działo i było bardzo ciekawie za co dziękujemy pracownikom KUL-u oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Więcej artykułów…